Jakie gazy wykorzystuje się do mieszanek przeciwpożarowych?
- Szczegóły
Jednym z największych zagrożeń czyhających na wszelkiego rodzaju konstrukcje, w tym również pojazdy czy potężnych rozmiarów urządzenia mechaniczne, są pożary. Ogień może pojawić się wszędzie tam, gdzie spotykane są wysokie temperatury lub wykorzystywane są duże pokłady energii. Przy nieodpowiednich zabezpieczeniach oraz zbyt późnej reakcji potrafi niezwykle szybko rozprzestrzenić się i pochłonąć ogromne obszary. Choć elementy z tworzywa sztucznego oraz stali nie palą się tak szybko jak drewno, wysokie temperatury mogą doprowadzić do ich zniekształcenia i w efekcie zawalenia konstrukcji.
Na szczęście zabezpieczenia przeciwpożarowe są dziś bardzo skuteczne. Zarówno systemy sygnalizacji pojawienia się pożaru, jak i wszelkie działania zapobiegawcze, dbają o bezpieczeństwo ludzi w budynkach oraz pojazdach, a także o cenne przedmioty i same konstrukcje. Gdy jednak ogień zdoła się pojawić, konieczne będzie jego ugaszenie. W tym celu wykorzystuje się mieszanki przeciwpożarowe i odpowiednie urządzenia, takie jak gaśnice oraz w pełni zautomatyzowane systemy gaszenia ognia.
Gazy w systemach gaśniczych
Nie wszędzie można wykorzystać do gaszenia ognia wodę lub pianę. Mieszanki gazowe zapewniają skuteczną ochronę przeciwpożarową w miejscach, w których jest to niemożliwe, na przykład z powodu dużej ilości części elektrycznych albo mechanizmów, na które inne metody mogłoby mieć negatywny wpływ. Wykorzystywane w tym celu gazy można podzielić na trzy najważniejsze grupy:
- gazy chemiczne
- gazy obojętne
- dwutlenek węgla
Te pierwsze są niezwykle skomplikowanymi, stworzonymi w laboratoriach substancjami o właściwościach przeciwpożarowych. Przykładami mogą być FE-36, FK-5-1-12 lub FM-200 (stanowiące ekologiczną alternatywę dla skutecznych, ale szkodliwych dla środowiska gazów z grupy HFC). Bardzo popularnym rozwiązaniem są środki pochodzenia naturalnego: gazy obojętne, takie jak argon lub azot. Można wykorzystać je w czystej postaci, a także w mieszankach. Mogą zdarzyć się również oparte na tych gazach preparaty z dodatkiem dwutlenku węgla. On sam również sprawdza się jako substancja do gaszenia ognia: rozpuszczony w bardzo niskiej temperaturze niezwykle szybko schładza wybrane powierzchnie, skutkując opanowaniem pożaru.